تراورتن, سنگ های معدنی

تراورتن چیست ؟

تراورتن اصفهان

امروز میخواهیم سنگ تراورتن را بررسی کنیم ابتدا باید ببینیم سنگ تراورتن چیست و چه کاربرد هایی دارد :

تراورتن چیست ؟
بسیاری از ما سنگ‌های تراورتن و به‌ویژه رنگ‌های کرم و کاراملی این سنگ‌ها را با نام سنگ‌های رومی می‌شناسیم. وجه تسمیه این سنگ‌ها به منشا اولیه شناسایی و معرفی آن‌ها برمی‌گردد؛ به روم باستان! استفاده از سنگ‌های تراورتن در کولوسئوم، نماد روم باستان، آن هم قرن‌ها پیش حاکی از این حقیقت است که رومی‌ها، به عمق تاثیر این سنگ روی زیبایی محیط زندگی خود پی برده بودند. تراورتن نوعی سنگی رسوبی است این سنگ از رسوبات چشمه های آب گرم ایجاد میشود و حفره های موجود در سنگ به علت فضای اشغال شده توسط گازهای موجود در آب گرم می باشد

علت روشن بودن سنگ برای کم بودن عناصر محلول در آی می باشد هرچه این عناصر بیبشتر باشد سنگ کدتر میشود علاوه بر این موارد میزان گرما و ارتفاع معادن که این سنگ از آن ها استخراج میشود در کیفیت این سنگ اثر دارد

سنگ تراورتن

شکل ظاهری تراورتن

تراورتن دارای بافتی متخلخل شکل است که تنوع رنگی آن به علت اختلاف در ترکیباتی است که در زمان رسوب‌گذاری در عناصر سنگ وجود دارند و خود را به صورت رگه‌های مختلف نشان می‌دهند. قابل ذکر است که چون این رگه‌ها دارای ترکیب شیمیای متفاوت از زمینه سنگ می‌باشند در سنگ ایجاد شده دارای استحکام کمتری بوده و نقطه حساس یک سنگ را تشکیل می‌دهند که کمترین مقاومت را در برابر ضربه یا فشار از خود نشان می‌دهند و هر چه سنگ دارای رگه‌ها و ناخالصی‌های کمتری باشد استحکام بالاتری را دارا می‌باشد.

اکثر سنگ‌های تراورتن مقاومت سایشی پایینی دارند بنابراین به راحتی فرآوری می‌شوند اما مقاومت فشاری مناسبی دارند (مقاومت فشاری آن‌ها از مرمر بیشتر و از گرانیت کمتر است) اما استحکام و تخلخل پذیری بالای آن شرایط کار در محیط اشباع و ارتفاع را فراهم می‌سازد.

معادن تراورتن در ایران

در ایران معادن تراوتن بزرگی وجود دارند که از آنها می توان معدن تراورتن آق دره ، معادن تراورتن زنجان ، تکاب ، اردبیل و مرکزی را نام برد.

مزایای سنگ تراورتن

تراورتن به علت حفره هایی که در اثر گازهای آب گرم دارد در برابر حرارت و صوت تقریبا عایق میباشد و باعث افزایش مقاومت این سنگ نیز شده است این سنگ به دو صورت در سنگبری ها عرضه میشود موج دار و بدون موج . مزیت دیگر این وع سنگ وزن سبک آن در مقایشه با سنگ های دیگر میباشد که این امر در حمل و نقل و جابه جایی خیلی موثر و کارآمد میباشد

مزیت دیگر این سنگ خاصیت صیقل پذیری آن است که در مقایسه با سنگ های دیگر درخشندگی بالایی پیدا میکند

یکی از بزرگترین معایب این نوع سنگ جذب بالای آب آن است که این امر کار برش و صیقل دادن سنگ را کمی مشکل میکند که البته با پیشرفت تکنولوژی این مسئله نیز تقریبا حل شده و با فناوری نانو و رزین در زمان پولیش کاری این مسئله را حل میکنند

 • سبک، منحصر به فرد، متنوع و زیبا
 • مقاوم و بادوام
 • متراکم، تخلخل پایین، قابلیت ساب پذیری و ثبات رنگ
 • سازگار با محیط زیست
 • سهولت در تعمیر و نگهداری
 • تطبیق پذیری
 • قیمت مناسب

معایب سنگ تراورتن

 • یکنواخت نبودن طرح و رنگ این سنگ‌ها
 • عدم مقاومت بسیار بالا در برابر سرما و و در صورت کاهش دما و خیس بودن این سنگ‌ها، امکان خرد شدن آن وجود دارد به همین دلیل در صورت نگهداری این محصول باید روی آن را بپوشانید.
 • درصورتیکه به خوبی فرآوری نشوند و یا از مواد بی‌کیفیت برای فرآوری کردن آن‌ها استفاده شود، قدرت جذب آب آن افزایش می‌یابد از این رو رزین‌های به کار رفته در فرآوری این محصول اهمیت زیادی دارد.
 • سنگ‌های تراورتن در هنگام استفاده در کفپوش‌ها هزینه اولیه بالاتری در مقایسه با سایر سنگ‌ها دارد.

کاربرد سنگ تراورتن

حال که با مزایا و معایب سنگ تراورتن آشنا شدید، باید به شما بگوییم که این سنگ‌ها در نماهای داخلی و بیرونی ساختمان، کفپوش‌ها، دیواره‌های ساختمان، راه پله‌ها، کانتر آشپزخانه، سرویس بهداشتی و … مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر قصد خرید سنگ تراورتن دارید محصولات ما را بررسی بفرمایید.

سنگ‌ها در انواع مختلف ،با بافت و رنگ متفاوت یکی از اجزای طبیعی است که برای ساختمان سازی به کار می‌روند. امروزه از سنگ اسلب مانند، سنگ گرانیت اسلب ، سنگ مرمریت اسلب برای زیبایی هر چه بیشتر فضای خانه استفاده می‌شود. هر سنگ ویژگی‌های منحصر بفردی دارد  که باعث می‌شود در مصارف گوناگونی از آن‌ها استفاده کرد . یکی از انواع سنگ‌ها تراورتن می‌باشد که سنگ ارزان قیمتی محسوب می‌شود دارای رنگ‌های متنوعی می‌باشد و در اکثر مواقع در فضای بیرونی استفاده می‌شود . سنگ تراورتن شباهت زیادی به سنگ مرمریت دارداما نسبت به آن  مقاومت کمتری دارند. از ترکیب دو سنگ مرمریت و تراورتن سنگ ترامیت به وجود آمده است که آهک بیشتر و وزن کمتری دارد .مرمریت  یکی از زیباترین سنگ‌ها می‌باشد که از جمله مهمترین ویژگی‌های آن به شمار می‌رود . این سنگ‌ها دارای طرح و رنگ متنوعی هستند . که از انواع آن می‌توان به سنگ چینی ، سنگ اونیکس و سنگ تراونیکس که از ترکیب سنگ اونیکس با تراورتن ایجاد می‌شود ، اشاره کرد . سنگ‌ مرمر و سنگ لایمستون سبت به سنگ‌های گرانیتی وزن و مقاومت کمتری دارند.